Smyslové hraní je klíčovou součástí lidského rozvoje a duševního zdraví (a to nejen dětí). Tato aktivita, zaměřená na stimulaci našich smyslů, hraje velmi důležitou roli v našem vnímání okolního světa.
V tomto článku se podíváme na význam smyslového hraní a také na to, jak může pozitivně ovlivnit každý den našeho života.
Co je senzorické hraní?
Senzorické hraní (z anglického sensory play) se zabývá aktivací a stimulací našich smyslů: zraku, sluchu, hmatu, čichu a chuti. Jedná se o proces, který nám umožňuje prozkoumávat svět kolem sebe pomocí vnímání různých podnětů a stimulů.
Zábavnou formou nám umožňuje rozvíjet smysly, poznávat okolní svět a učit se něco nového. To vše hravou formou, která zabaví nejen děti, ale často i dospělé.
Pomůcky pro sensory play můžete zakoupit na našem e-shopu: emmsplay.cz
Význam senzorického hraní pro rozvoj
Smyslové hraní hraje klíčovou roli v rozvoji dětí i dospělých. Pro děti je to způsob, jak objevovat svět a rozvíjet své smysly a kognitivní schopnosti. U dospělých může smyslové hraní pomoci zlepšit pozornost, paměť a celkovou pohodu.
Často pomáhá smyslové hraní ke zklidnění velkých emocí, pomáhá bojovat se senzorickou přecitlivělostí, předchází vybíravosti v jídle (odmítání různých struktur jídla) atd. Pořiďte si domů vodní smyslové lahvičky a uvidíte, že je využijete nejen v prvních letech života dětí, ale také mnohem později jako prostředek ke zklidnění nezvladatelných emocí.
Zdravotní výhody senzorického hraní
Smyslové hraní má také pozitivní dopady na naše duševní a emocionální zdraví. Pomáhá snižovat stres, uvolňovat napětí a podporuje relaxaci. Díky stimulaci různých smyslů může být účinným prostředkem pro zvládání úzkosti a depresivních stavů.
Tento nový směr, který je v zahraničí velmi rozšířený, nabývá popularity i u nás. Všem doporučuje smyslové hraní vyzkoušet alespoň jednou. A to buď v domácím prostředí nebo na kroužcích smyslového hraní. Díky smyslovým boxům či smyslovým tubám na různá témata, můžete smyslové hraní vytvořit jednoduše doma i bez předchozích zkušeností s touto výukovou metodou.
Jak na smyslové hraní
Existuje mnoho způsobů, jak integrovat smyslové hraní do každodenního života. To může zahrnovat meditaci, relaxační hudbu, aromaterapii, barevnou terapii, tvořivé aktivity jako malování nebo modelování, ale také procházky v přírodě či prozkoumávání nových chutí a vůní.
Skvělou pomůckou pro smyslové hraní jsou senzorické modelíny, smyslové boxy, smyslové lahvičky a další materiál, který pohodlně zakoupíte na našem e-shopu.
Smyslové hraní ve vzdělávání a terapii
Využití smyslového hraní není omezeno pouze na relaxaci a zábavu.
Ve vzdělávacím prostředí může být účinným nástrojem pro podporu učení a porozumění. Často se s ním setkáte ve školkách, na různých kroužcích i ve školách. V zahraničí jde o běžnou aktivitu, kterou maminky připravují pro své děti na pravidelné bázi.
V terapii se využívá k léčbě různých poruch a jako prostředek pro zlepšení emocionálního a sociálního stavu jednotlivců. Často je sensory play využíváno u dětí s PAS, senzorickou přecitlivělostí, vadami řeči, …
Jaké materiály použít?
Nejste si jistí, jaké materiály jsou pro senzorické hraní vhodné? Podívejte se na náš článek Materiál pro smyslové hraní, který Vám pomůže vyznat se v základních materiálech, které jsou pro sensory play vhodné.